Lucy Grossmann - Umelecké akty žien

Akty žien, alebo kedy sa stáva fotenie aktov umeleckým

Už od pradávna sú akty žien považované za niečo o čom sa nemá a je nevhodné hovoriť. Doba sa však mení a taktiež aj naše postoje voči „zakázanej téme“. Akty žien alebo umelecké fotenie aktov niektorí ľudia čoraz viac akceptujú ako súčasť našej existencie a jej predstavenie vo svete fotografie má čoraz viac priaznivcov a zanietených umelcov.

O fotenie aktov som sa začala zaujímať pred piatimi rokmi. Veľká výzva, ja viem. Poviem vám, je to veľmi náročný žáner a oblasť fotografie, kde ide o zachytenie krásy ženského tela, ale nie len to. Akty žien májú mať výpovednú hodnotu, emóciu. Na túto oblasť z fotografie treba dozrieť. Ja som v začiatkoch a som zvedavá až kam sa vypracuje môj cit k zachyteniu ženského aktu.

Inšpiráciu čerpám od fotografických legiend, akým bol Helmut Newton či Edward Weston. V súčasnej fotografii aktu ma zaujala tvorba slovenského fotografa Martina Machaja alebo belgického fotografa Pascala Baetensa. Fotografie majú cit a v ich dielach je vidieť silný umelecký hlas a predovšetkým unikátnosť autora.

Pozorujem ich snímky, skúmam pózy, kompozíciu, línie a rozoberám ako sa fotograf vyhral so svetlom, ako na diváka pôsobí daná scéna. Nemôžem, ale zostať len pri pozorovaní. Treba fotiť a skúšať!

Ako vnímate akty žien vy?

V dnešnej dobe už fotenie aktov, krásy tela, nie je také tabu ako pred niekoľkými rokmi. Ľudia, najmä ženy, vyhľadávajú fotografov, aby mohli svojej milovanej polovičke venovať darček v podobe obrazu. Samozrejme nie je akt ako akt.

Treba zvážiť, kde si dáte takéto umelecké fotografie urobiť. Nie každý fotograf je profesionál a môžete sa ocitnúť u podvodníka, ktorý vaše fotografie zneužije. Majte na pamäti, že v dobe sociálnych sietí sa informácia o akomkoľvek neprístupnom chovaní môže rýchlo a účinne rozšíriť veľmi ďaleko.

Tu je niekoľko rád, ktoré vám pomôžu dobre sa pripraviť alebo vyvarovať chybám pri fotení umeleckých aktov:

Začiatok dôvery a komfortu

Medzi fotografom a vami musí jednoducho vzniknúť úplná dôvera. Inak je všetko ostatné zbytočné a fotografie nemusia vyzerať podľa vašich predstáv. Ak sa budete hanbiť nepomôžete sebe ani fotografovi.

Vždy pripomínam, že pred samotným fotením je nevyhnutné sa osobne stretnúť. Fotograf zistí kto ste a vy nebudete pri fotení stáť pred fotografom ako pred niekým cudzím. Musíte sa cítiť “komfortne”, vo svojej vlastnej koži. Takto sa buduje dôvera. Uvidíte, aké emócie vzniknú na fotkách, z ktorých je cítiť sebaistota. Už chápete, prečo je potrebné si vyhradiť čas na stretnutie? 🙂

Vedieť čo chcem predtým, než sa pustím do fotenia

Fotografa si vyberajte na základe online či “zoči-voči” referencií a kvalitného portfólia. Nesiahnite po službách fotografa, ktorý ponúka fotografie zachytávajúce prvoplánovú “lacnú” nahotu. Musíte mať jasno a prehľad, čo očakávate od výsledných fotografií.

Siahnite po inšpiračných fotografiách z internetu alebo časopisov. Avšak platí, že príliš mnoho inšpirácie môže byť aj na škodu. Musíte mať na pamäti, že fotenie aktu je intímny žáner, kde sa budete postupne osmelovať a prispôsobovať danej situácii. Spoločne nájdeme koncept, kam sa chcete dostať a čo chcete danou pózou vyjadriť. Akt má pôsobiť vkusne a zvádzať s nádychom jemnej erotiky.

Nemať príliš veľké očakávania a hlavu v oblakoch

Stáva sa, že na fotenie príde klientka a má so sebou inšpiračné fotografie, kde sú krásne modelky. Povie fotografovi, že presne takto si predstavuje, aby vyzerali jej výsledné zábery. Avšak veľakrát zabúda na to, že za výslednou fotografiou je veľa hodín práce.

Na jej zhotovení sa podieľa vizážista, kaderník, stylista, niekedy aj viac ako jeden, asistenti fotografa a mnoho ďalších ľudí. Toto si v mnohých prípadoch klienti neuvedomujú a chcú od fotografa nemožné. Ak je fotograf na to všetko sám, nedá sa takýto výsledok očakávať.

Ja odporúčam využiť služby vizážistky, ktorá zaistí potrebný make-up a vhodnú vizáž. Zhodnotí, aký ste typ a čo sa najviac hodí k vašej osobnosti. Vizážistka dodá šmrnc a vyzdvihne vaše prednosti. Ako sa vám páči predstava, že sa vám venujú profesionáli a ste stredobodom pozornosti?

Buďte vždy sama sebou!

Nikdy sa nesnažte pretvarovať a robiť neprirodzené pózy, v ktorých sa necítite dobre. Krása spočíva vo vašej prirodzenosti a jedinečnosti. Chceme vyzdvihnúť vašu osobnosť a charakter. Nechajte plynúť danú chvílu, užívajte si fotenie a za odmenu vzniknú fotografie, ktoré vám budú srdcu blízke.

Srdečne vám ďakujem, že ste sa dostali až k záveru. Budem sa tešiť, ak si prečítate aj ďalší článok o fotení aktov a mi dáte spätnú väzbu. Napíšete mi, či už máte skúsenosť s fotením umeleckých aktov. Uvažovali ste niekedy nad fotením aktov, alebo stále máte obavy? Dali by ste takýto darček svojmu partnerovi?

PS: Pokračovanie článku o fotení aktov >>

Vaša fotografka

Lucy Grossmann

Som vášnivá fotografka, ktorá fotografiu na škole nikdy neštudovala, ale malými krôčikmi si k nej budovala cestu. Nové skúsenosti, poznatky a učenie sa, to všetko ma posunulo vpred a dnes už viem, ako zachytiť Vaše spomienky, aby z nich vyžarovala uvoľnená a príjemná atmosféra.

Verím, že Vám moje tipy pomôžu, pretože svoju prácu robím s nadšením a pri fotení sa so mnou poriadne nasmejete. Viac sa dočítate tu. >>

Túžite aj Vy po pekných fotkách?

...na ktorých budete vyzerať prirodzene a príťažlivo? Urobte prvé 2 kroky, aby ste mali z fotenia dobrý pocit a odniesli si pekné fotky, za ktoré sa nebudete hanbiť.