Chcete pekné fotky detí? Inšpirujte sa, ako fotiť deti

12. 01. 2017
|

Ako fotiť svoje deti? Túto otázku si kladie veľa rodičov. Preto som sa rozhodla napísať článok, kde odkryjem niekoľko tipov, ako sa na fotenie detí pripraviť.

Ako fotiť deti

 

Fotky detí sú tie najcennejšie, ktoré si odkladáme aj po mnohých rokoch. Zachytené fotky sú pre rodičov neoceniteľnou spomienkou na neopakovateľné chvíle. Fotky detí, či zachytenie spomienok na detstvo je to najkrajšie, čo môžete pre svoje dieťa urobiť.

 

Tento článok bol tiež publikovaný na blogu Denníka N

 

Fotenie detí si vyžaduje tiež veľa trpezlivosti, či už zo strany fotografa alebo zo strany rodičov. Deti neposedia, vyhľadávajú zábavu, chcú byť stále v našej pozornosti. Je náročné zachytiť ten správny moment v už neopakovateľnej chvíli. Veľmi veľkú úlohu zohráva ľudskosť, kreativita, presnosť, správny okamih i pohotovosť fotografa.

Fotenie detí však nie je u všetkých vekových kategórií rovnaké. Každá veková skupina vyžaduje odlišný prístup fotografa.

 

Fotky detí v rôznych časových obdobiach

 

 

Novorodeniatka

Ideálny čas na fotenie novorodencov sú prvé dva týždne, maximálne tri, od narodenia bábätka. V prvých týždňoch je bábätko ešte ospalé a fotenie prebieha v úplnom kľude, najlepšie v domácom prostredí.

Treba mať na pamäti, že fotenie s fotografom trvá približne dve až päť hodín. V tomto čase nielen fotíme, ale i uspávame, prebalujeme i kŕmime. Je dôležité prispôsobiť sa rytmusu bábätka. Toto sa týka jedenia a spania. Ideálne je, ak sa bábätko dobre napapá ešte pred príchodom fotografa. Vytvoríte tak priestor na fotenie, kde už bábätko spinká a može byť fotené.

 

 

 

Tri až štyri mesiace

Fotenie v tomto období už býva náročnejšie. Bábätko viac plače, preto musíte byť oveľa trpezlivejší. Nastáva však vhodná doba na fotenie krásnych a neočakávaných momentov. Bábätko už začne dvíhať hlavičku, smeje sa, či reaguje na váš hlas. Vhodná doba pre zachytenie krásnych a neopakovateľných spomienok.

Na oblečenie odporúčam použiť jednoduché vzory a farby. Najlepšie bez zbytočných nápisov a potlačí. Výnimkou sú trefné nápisy vystihujúce vaše dieťa, na ktorých sa v budúcnosti pobavíte. Vyhnite sa však krikľavým farbám, ktoré odpútavajú pozornosť od dieťaťa, čo nemáme v úmysle. Zvoľte radšej neutrálne pastelové farby ako svetložltá, zelená, svetlomodrá, námornícka modrá, béžová, biela a iné. Platí tu známe pravidlo: v jednoduchosti je tá pravá krása.

 

 

 

Šesť až osem mesiacov

Pre dieťatko sa stáva toto obdobie významnou etapou v jeho živote. Začína objavovať svet naokolo. Vhodný čas na fotenie, kedy sa učí sedieť, viac sa usmieva, reaguje na svoje meno i podnety vysielané z blízkeho okolia. Prineste so sebou najmilšie hračky, aby ste počas fotenia vedeli vašu ratolesť zabaviť. Oblečenie odporúčam voliť podobne ako pri fotení 3 – 4 mesačného dieťatka (viď vyššie).

 

 

 

Prvý až tretí rok

Dieťa začína chodiť, udržiava rovnováhu. V tejto fáze nastáva tiež obdobie vzdoru. Všetko “chce po svojom”. Keď to nedostane, začne kričať, plakať a vyžaduje si pozornosť.

Fotenie väčšinou prebieha formou hry a zábavy. Ideálne prostredie pre takéto neposedné detičky je zorganizovať fotenie v prírode, v parku, či v záhrade. Pozor však na to, aby ste neštylizovali deti do neprirodzených póz. Oni to vycítia a získate presný opak, ako bol váš prvotný zámer.

Je dôležité, aby boli rodičia v bezprostrednom kontakte s dieťatkom počas celého fotenia. Fotiť môžeme jednotlivé portréty samotného dieťatka, ale i spoločné fotografie s rodičmi. Tu treba myslieť, že je potrebné spoločne sa zladiť farebne i štýlovo. Na oblečenie môžeme využiť rôzne pletené a háčkované svetríky, nohavice, rifle na traky, kabátiky, vesty, šaty s jednoduchým vzorom bez rôznych rušivých nápisov či obrázkov.

 

 

 

Štyri, šesť alebo viac rokov

U dieťaťa sa začína prejavovať jeho osobnosť, ktorú treba na fotografiách vyzdvihnúť. V tomto veku už dieťa vie komunikovať s fotografom. Vieme sa s ním porozprávať, navodiť formou rozhovoru príjemnú atmosféru a skamarátiť sa. Potrebná dôvera napomôže k dosiahnutiu prirodzených a uvoľnených póz, čím fotografia získa na výraznej hodnote.

Fotenie môže prebiehať v ateliéri alebo vonku v exteriéri. Vhodné sú parky, lúky, priestranné miesta. Odporúčam vyhnúť sa ihriskám, kde okolie odpútava pozornosť dieťaťa a nebude ho možné zachytiť v ten správny moment.

Oblečenie zvoliť taktiež jednoduché, ale môžete tiež zapojiť rôzne doplnky. U dievčatiek možno zvoliť pastelové sukničky, rôzne čelenky s kvetmi tzv. party, u chlapcov klobúky, rôzne jednofarebné alebo pásikové košele a iné.

 

 

 

 

Začnite už teraz

Zachytenie spomienok na detstvo je to najkrajšie, čo môžete pre svoje dieťa urobiť.

Ja sa veľmi rada vraciam k starým fotografiám, v dobe keď bol pre mňa život ako gombička. Krásne detstvo plné hier s bratom, sestrou, spoznávaní a formovaní priateľstiev a veľa iného. Tie momenty zachytené v okamihu, ktorý sa už nikdy viac nezopakuje, ale majú pre nás veľký význam. Prinášajú pokoj na duši.

Fotky z detstva ma jednoducho utvrdzujú v tom, že život je bohato popretkávaný chvíľami, ktoré stojí za to zachytiť. Fotky detí, pri ktorých zabúdame na všetko zlé.

 

Tento článok bol tiež publikovaný na blogu Denníka N

 

Dúfam, že vám tieto rady pomôžu, aby ste sa pripravili na svoje rodinné fotenie, či fotenie svojich detí.

 

podpis - Lucy Grossmann

 


Vedeli ste, že...?

Aj profesionálne fotenie môže byť naozaj zábavné. Presvedčte sa na vlastné oči a vyberte si z ponuky fotenia.

Prejsť na ponuku fotenia

Pridajte komentár

Podobné články