Ako podnikať srdcom, alebo aké je podnikanie na Slovensku

27. 12. 2017
|

O tom, ako podnikať srdcom, alebo aké je podnikanie na Slovensku sme sa rozprávali so Zdenkom Bednárom, mladým mužom, ktorý nás zaujal myšlienkou podeliť sa o naše skúsenosti s jeho čitateľmi. Pýtal sa: Čo nás na podnikaní najviac baví?

Lucy Grossmann - Foto 01 - Ako podnikať srdcom, alebo aké je podnikanie na Slovensku

 

Navštívil nás zaujímavý mladý muž, Zdenko Bednár, ktorý už dva roky vedie v Trnave projekt, v rámci ktorého sa snaží zviditeľniť šikovných ľudí, ich príbehy, nápady a financovanie podnikateľských zámerov.

Zaujal nás myšlienkou podeliť sa o naše skúsenosti s jeho čitateľmi. Zistili sme že Zdenko Bednár hľadá ľudí, ktorí podnikajú srdcom. Pýtal sa nás otázky, ktoré by sa nemohol spýtať bežných ľudí, ktorí majú klasické zamestnanie.

Pýtal sa otázky: Ako podnikať srdcom, aké je podnikanie na Slovensku, alebo čo nás na podnikaní najviac baví?

 

 

Čo Vás na podnikaní najviac baví?

LUCY: Na mojej práci ma najviac baví stretávať nových ľudí a spoznávať ich životný príbeh. Veľakrát odchádzam z fotení plná energie. Mám rada smiech a keď sa ľudia uvoľnia. Potom fotenie ide o to ľahšie. Keď odovzdám fotografie a ľudia sú spokojní, to je pre mňa výnimočný pocit. Podnikanie je veľmi ťažké, ale pre tieto momenty to stoji za to.

LACKO: Voľnosť. Že môžem robiť to, čo ma naozaj baví. Ľudia dnes berú svoju prácu len ako zdroj svojich príjmov. Nedokážu si predstaviť robiť niečo, čo ich baví a dostávať za to peniaze. Častokrát je to náročné a namáhavé, no nemenil by som to za nič na svete.

 

Akú oblasť svojej práce máte najradšej?

LUCY: Každá oblasť fotografie je náročná. Ja sa venujem portrétnej tvorbe. Mám rada fotenie tehuliek a novorodeniatok. Tam je cítiť pokoj a neha. Mojou srdcovkou je fotenie žien. Ženy sú krehké stvorenia a keď sa mi podarí zachytiť ich prirodzenú krásu, o to viac ma táto oblasť fotografie fascinuje.

LACKO: Ja popri podnikaní ešte pracujem v IT oblasti. Vo svojom voľnom čase sa venujem propagácií a tvorbe webových stránok. Pomáham Lucy vytvárať obsah pre rôzne články na webe a marketingové materiály.

 

 

Aké je podnikanie na Slovensku?

LUCY: Mám dojem, že tu na Slovensku na rozdiel od zahraničia, ľudia chcú všetko zadarmo a čo najviac. Čo je veľmi smutné. Ľudia si nevážia prácu fotografa. Berú to ako niečo čo nemôžete robiť ako normálnu prácu, ktorá vás môže živiť. Ale taktiež aj v zahraničí na vás ľudia nečakajú. Všetko si musíte oddrieť sami.

Pokiaľ robíte niečo v umeleckom obore, ľudia to automaticky berú, že sa len zabávate. Ja však moju prácu beriem vážne a venujem sa jej naplno.

 

LACKO: Myslím, že človek by sa mal stále rozvíjať. Jednoducho ísť s dobou a nasledovať trendy. V zahraničí, hlavne v západných krajinách, sa ľudia vedia tešiť z maličkostí. Nie sú tak majetnícky založení ako u nás. Vedia si viac užívať život a svoj voľný čas.

 

Ako predpokladáte, že sa budú meniť fotografické služby najbližšie roky?

LACKO: Používať fotoaparát vie hádam už aj malé dieťa. Nachádza sa už v každom mobilnom telefóne, či tablete. Technika si dokáže automaticky poradiť so základným nastavením fotoaparátu, preto je fotenie dnes naozaj jednoduché. No nie každý, kto vie držať v ruke fotoaparát je aj profesionálny fotograf.

Zhotovené fotky svojich priateľov, fotky z osláv alebo rodinných stretnutí poslúžia svojmu účelu a ušetria isto nemalé financie na profesionálneho fotografa. Ak však hľadáte kvalitu na zachytenie svojich portrétov, svadobného dňa, obdobia tehotenstva, či svojich detí, je lepšie využiť služby skutočného profesionála. Profesionálny fotograf má potrebné skúsenosti a vie pracovať s daným okamihom, svetlom a dodá fotografiám život a emócie, ktoré vás vystihujú.

 

 

LUCY: Každým dňom sa učíme niečo nové. Určite nechceme zaspať dobu. Dnešná doba ide veľmi rýchlo dopredu. Do obehu už idú mobily s vymeniteľnými objektívmi. Ale pochybujem, že takáto technika zamení digitálne zrkadlovky.

Je potrebné sledovať trendy, ale taktiež si zachovať svoj štýl fotenia. Pretože vďaka tomu vás ľudia spoznávajú. Každému sa páči niečo iné. Ľudia majú na výber nespočetné množstvo iných fotografov a ateliérov. My chceme od ľudí vycítiť a zachytiť pravú emóciu, aby mali spomienky na to akí boli a ako žili :)

To je naše know – how.

 

 

Ak Vás ešte zaujíma aké ďalšie otázky sa nás Zdenko Bednár pýtal v rámci svojho projektu a čo všetko sme mu prezradili o tom, aké je podnikanie na Slovensku, kliknite na jeho web stránku >>>

 

podpis - Martin Lackovič

 


Vedeli ste, že...?

Aj profesionálne fotenie môže byť naozaj zábavné. Presvedčte sa na vlastné oči a vyberte si z ponuky fotenia.

Prejsť na ponuku fotenia

Pridajte komentár

Podobné články